כתבו לנו בוואטצאפ

058-888888

072-397-2399

התקשרו עכשיו!

כתבו לנו

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

עוסק פטור

כל הכנסה שיש לכם חייבת בדיווח, בין אם מדובר על אלפי שקלים בשנה וכמובן כאשר מדובר על סכומים גבוהים יותר. עוסק פטור הינו עסק קטן אשר מתאים להכנסה צדדית או להכנסה עיקרית בסכומים נמוכים. עוסק פטור מוגבל בסך הכנסותיו השנתיות ובמקרה בו עצמאי חורג מתקרת ההכנסות יהפוך לעוסק מורשה על פי חוק ויהיה חייב בדוחות חודשיים מאשר דוחות שנתיים. חושבים לפתוח עסק? הנה כל מה שאתם צריכים לדעת על עוסק פטור.

מה זה עוסק פטור?

עוסק פטור הינו עסק קטן שמחזורו אינו עולה על 102,000 ש"ח (נכון לשנת 2022). עוסק פטור הינו עסק שלא גובה מע"מ מלקוחותיו ופטור ממע"מ עד לתקרת הסכום השנתי שציינו. תקרת ההכנסות של עסק קטן פטור משתנה משנה לשנה ונעה בין 98,000 ש"ח ועד כ-102,000 ש"ח. למרות השם המטעה, עוסק פטור אינו פטור גם ממיסים, אלא רק ממע"מ. עם זאת, ישנם מקצועות מסוימים שגם אם סך הכנסותיהם אינו עולה על תקרת ההכנסות של עוסק פטור, עדיין על פי חוק לא יוכלו להיחשב לעוסק פטור. אלו הם המקצועות החייבים ברישום עוסק מורשה: רופא, רואה חשבון, כלכלן, חוקר פרטי, טכנאי, וטרינר, יועץ ניהול, יועץ מס, מתורגמן, סוכן ביטוח, שמאי, מתווך, עורך דין ועוד. את הרשימה המלאה תוכלו למצוא באתר רשות המיסים.

מה קורה כאשר עברתם את התקרה?

במקרה בו עצמאי שנחשב לעוסק פטור עובר את התקרה השנתית יהיה חייב לדווח על כך למע"מ. עצמאי שעבר את התקרה יהיה מחויב לשלם את המע"מ על הסכום העולה מעל תקרת ההכנסות של עוסק פטור. משמע, אם בשנת 2022 תקרת השכר השנתית של עוסק פטור היא 102,000 ש"ח בשנה, עבור כל שקל מעל הסכום הזה תהיו חייבים לדווח למע"מ ולהפוך לעוסק מורשה. ברגע בו אתם נחשבים לעוסק מורשה אך סך ההכנסות שלכם שנה לאחר מכן נמוכה יותר מתקרת השכר השנתית של עוסק פטור, תוכלו לחזור להיחשב לעוסק פטור רק לאחר שנתיים מרגע שההכנסות שלכם ירדו.

אם אתם שוקלים לפתוח עוסק פטור או מורשה תדעו שהבחירה המשתלמת ביותר לעצמאים בתחילת דרכם היא לפתוח עוסק פטור. פתיחת עוסק פטור נחשבת לפשוטה יותר, זולה יותר ומהווה דריסת רגל בתחום העסקים העצמאיים וההשלכות שיש בכך. בכדי לפתוח עוסק פטור או כל עסק אחר מומלץ להיעזר ברואה חשבון אשר ייפתח עבורכם את התיק מול רשות המיסים, משרדי מע"מ וביטוח לאומי. רואה חשבון מנגיש בפניכם את כל הזכויות והחובות שלכם, אחראי למלא דו"ח שנתי ובקשה להחזרי מס במקרה הצורך לפני סוף שנת המס. 

דילוג לתוכן